Niezależne Zrzeszenie Studentów Politechniki Lubelskiej 1980

Wspomnienia

Fragmenty korespondencji, wspomnienia założycieli i byłych członków NZS PL z lat 80-tych :

Kim był ksiądz Wacław w tamtym czasie dla organizacji, możemy przeczytać w ostatnim,20-stym numerze Informatora Akademickiego BIS NZS PL z dnia 10.12.1981r. :

„Osobnym rozdziałem historii naszego protestu jest ksiądz. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego – duchowni są bardzo często obecni na strajkach – gdyby nie Jego osoba. Przyjęło się mówić na Niego „Wacek”, choć to osoba, której autorytet moralny wszyscy uznają. Ten właśnie sposób zwracania się nie tylko ułatwiał  rozmowę, ale był wyrazem sympatii do osoby ks. Wacława, bezgranicznego zaufania i wiary w czystość intencji. Niedopięta sutanna, pogodny wyraz twarzy i … fajeczka – tak wyglądał przez wszystkie dni trwania strajku, choć na pewno miewał ciężkie chwile.

Mimo tego, że dowcip często gościł na jego ustach – to bardzo poważnie myślący człowiek. Codzienne Msze Św. i spowiedzi należały do Jego obowiązków, ale o wiele bardziej potrzebne były uwagi i wypowiedzi głoszone na wiecach.

Pamiętamy przecież chwile zwątpienia, załamania, zmęczenia strajkiem. Wtedy słowa Wacka – po przyjacielsku mówione, ale dobitnie – ratowały sytuację. Jemu chyba należy  zawdzięczać to, że w budynku cały czas panowała miła atmosfera. Politechnika była w tym względzie wyjątkiem w Lublinie !

Dziękujemy Ci Wacku !”

Do tamtych podziękowań należą się dalsze. W stanie wojennym ks. Wacław i Kościół Powizytkowski w Lublinie, stał się ostoją i wsparciem dla prowadzących dalej działalność studentów NZS. Wspomagał rodziny internowanych, interweniował w przypadkach aresztowań.

  • Piotr Mordel - jeden z założycieli  Klubu Studenckiego „Kazik” K2, w 1987r aresztowany za czynny udział w podziemnym ruchu wydawniczym,
                        od 1988r mieszka w Berlinie, założyciel oficyny Mordellus Press, jeden z założycieli Klubu Polskich Nieudaczników w Berlinie
  • Dariusz Wójcik - w latach 1980-1981r. student Politechniki Lubelskiej i członek założyciel  NZS PL, od 1982r członek KPN
  • Adam Abramowicz - organizator działalności Klubu Studenckiego "Kazik" K2, założyciel sekcji żeglarskiej NZS PL

Wykorzystywanie materiałów zgromadzonych na stronie wyłącznie pod warunkiem cytowania źródła.
2010 NZS PL 1980, Strona prywatna założycieli i sympatyków Niezależnego Zrzeszenia Studentów Politechniki Lubelskiej